Oprogramowanie ChemDraw Professional 2017

Pracownicy, doktoranci oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskali możliwość korzystania do czerwca 2018 z programu ChemDraw Professional 17 Ultra firmy PerkinElmer. Program ten jest dostępny na system Microsoft Windows oraz Apple Mac OS.

 

O programie ...

ChemDraw 17 (poprzednio znany jako ChemBioDraw) to program służący do tworzenia i edycji struktur związków chemicznych w 2D, 3D, szlaków chemicznych oraz predykcji właściwości chemicznych (widm NMR, pKA, LogP, LogS) i generowania nazwy danego związku chemicznego (struktura > nazwa, struktura > IUPAC, nazwa > struktura). ChemDraw Professional 17 pozwala na bezpośrednie przeszukiwanie bazy SciFinder na podstawie narysowanych struktur. Dostępne funkcje obejmują także narzędzie do rysowania płytek elektroforetycznych z opisem, peptydów, DNA, RNA, aminokwasów oraz szablony rysunków membran biologicznych, enzymów, receptorów, rybosomów, immunoglobin, mitochondriów etc. Traktowany jest jako uniwersalne narzędzie pomocne przy badaniach oraz publikacjach naukowych. Pełen spis funkcji znajduje się tutaj. Poradniki dotyczące użytkowania oprogramowania znajdują się na oficjalnym kanale YouTube – ChemDraw Wizard.

Jak uzyskać oprogramowanie

Aby uzyskać dostęp do oprogramowania ChemDraw Professional 17.0 oraz kluczy instalacyjnych, należy posiadać konto e-mail w domenach: @uj.edu.pl, @student.uj.edu.pl, @cm-uj.krakow.pl, @chemia.uj.edu.pl lub @doctoral.uj.edu.pl.

Aby pobrać oprogramowanie oraz klucze należy:

  • otworzyć stronę https://gallery.cambridgesoft.com/register.html?FlexeraAccountId=5050SL,
  • Wypełnić formularz rejestracyjny na powyższej witrynie.
  • ​Po zarejestrowaniu pojawi się komunikat o pomyślnej rejestracji a na maila przyjdzie informacja o aktywacji konta i wygenerowania własnego hasła.

  • Należy zwrócić uwagę na 3 godziny, po których wygasa ważność bo potem trzeba znowu prosić o nowe hasło.
     
  • Po zalogowaniu się do centrum pobierania w sekcji Software & Services jest Home na tej stronie pojawia się ChemDrawProfessional v17 - klikamy na nazwę i pojawiają się pliki do pobrania. Z lewej strony w kratkach należy zaznaczyć co chcemy pobrać i na dole strony nacisnąć Download Selected Files, pojawi się informacja o pobraniu i zainstalowaniu tak zwanego "Download Managera".

 

W przypadku pytań, lub jakichkolwiek problemów związanych z instalacją, tudzież użytkowaniem licencji proszę kontaktować się z Informatics - Customer Service <Informatics.Customer_service@PERKINELMER.COM .

Aministratorami oprogramowania ChemBioDraw na Uniwersytecie Jagiellońskim są: